Načítám Akce

Jóga a nohy jako základna našeho zdraví

Trápí vás vaše nohy? Víte nebo si myslíte, že máte ploché nohy, vbočené palce, kladívkové prsty? Zajímá vás problematika klenby nohou, stability kotníků a kolen? Chcete se v tomto směru o sobě dozvědět více, a jak vám může pomoci jóga? Nebo jógu cvičíte a nerozumíte, když lektor používá termín „Pada bandha“?
Nohy jsou naší základnou. Podporou jejich funkce a správné aktivity (např. klenby nožní) můžeme docílit lepší stability v celém těle a tím se podpořit ve zdravém provádění i náročnějších pozic a cviků. Celé cvičení a jógová praxe tak pro nás může být efektivnější a snadnější. Bez ohrožení zdraví se tak můžeme rychleji posouvat dál k našemu cíli, ať už je to zdravé a nebolavé tělo nebo cíle samotné jógové praxe.
Hlavním cílem praktického semináře je účastníkům skrze jednotlivá cvičení předat poznatky  o tom, jak se svými nohami zacházet v józe i běžném denním životě tak, aby nedocházelo k riziku vzniku obtíží a bolestí. Řekneme si, čemu se raději vyhnout, na co si dát pozor a jaké jsou vhodnější způsoby provádění jógových pozic, abychom naopak podpořili naše nohy ve své přirozené funkci a přispěli tak k jejich zdraví. A tak i zdraví celého těla a celkové pohodě.

Co vás na semináři čeká?

V první a druhé části semináře podrobně rozebereme jednotlivá cvičení a pozice v kontextu poznatků moderní fyzioterapie o nohách tak, abyste si je mohli odnést domů a pokračovat i v domácím cvičení.

Na seminář přímo navazuje vedená lekce, ve které si jednotlivé cviky a pozice plynule procvičíme a zopakujeme. Procvičíme celé tělo a nezapomeneme na žádnou z komplexních složek, které má jóga obsahovat. Lekce končí závěrečnou částí, relaxací a zařazením pránájámických technik (řízení energie pomocí dechu) a antistresových cvičení.

V semináři a lekci se vyskytují lehké a středně těžké pozice (ásány). Mezi středně těžké pozice lze řadit například pozice, které provádíme v sestavě Pozdrav slunce (Pes hlavou dolů, Klik, Kobra,…), dále pozice vyžadující střední flexibilitu těla (Překážkový sed, Královská holubice,…), stojné pozice (Bojovník 1 a 2, Trojúhelník,…) a balanční pozice (Bojovník 3, Strom, Orel,…). Pokud nelze provést plnou pozici, dle zdatnosti účastníků lektorka nabízí modifikovaná provedení těchto pozic za pomoci jógových pomůcek (cihličky, popruhy) tak, aby jim byla pozice prospěšná a podporovala flexibilitu, kondici a koordinaci a zároveň nevedla k přetížení.

V lekci se nevyskytují pozice, které můžeme řadit mezi obtížné, např. balance na pažích (Vrána,…) a obrácené pozice (Stoj na hlavě, na pažích,…).

Harmonogram:

9:00 – 10:30 – Praktické využití poznatků o anatomii, funkci a dysfunkci nohou v praxi jógy – přípravná cvičení – zahřívací, mobilizační cvičení, myo-fasciílní a neuro-vaskulární uvolnění nohou, příprava na asánovou praxi; nejčastější zranění nohou v praxi jógy a ochrana před nimi

10:30 – 10:45 – Pauza

10:45 – 11:45 – Nohy jako základna našeho zdraví – pokračování aplikace poznatků o funkci a dysfunkci nohou v praxi jógy, jógové pozice (ásány) a rozbor postavení a aktivity nohou v nich; aplikace do běžného života jako ochrana před bolestí a obtížemi;

12:00 – 13:30 – Vedená lekce rehabilitační jógy – Opakování cvičení z první a druhé části semináře ve vedené lekci s plynulými přechody; ztišení, protažení a relaxace na konci lekce

Určeno pro:

Celý seminář je praktický, určený pro kohokoliv, koho zajímá problematika funkce a dysfunkce nohou, ať už z osobních nebo zdravotních důvodů nebo čistě ze zájmu.

Je vhodný také jako součástí fyzioterapie, kterou pro obtíže spojené s dolními končetinami, celkovou stabilitou a rovnováhou těla absolvujete, absolvovali jste nebo teprve budete absolvovat.

Určený je i zájemcům o jógu, kteří s ní začínají nebo i delší dobu cvičí, ale tato problematika je pro ně nejasná a chtějí se dozvědět více. Tápou, když lektor používá např. termín „Pada bandha“ nebo „Opora o nohy“, a tyto nejasnosti brzdí jejich posunu v praxi jógy dále.

I když je seminář svou odborností určený hlavně laikům, není uzavřený pro odborníky například z řad učitelů jógy, kteří chtějí o problematice získat širší představu. Díky zkušenosti ze semináře pak mohou lépe své žáky ve svých lekcích instruovat.

Seminář vás svým rozsahem zejména pozve do široké problematiky nohou. Lektorka se s vámi podělí o ty nejzajímavější postřehy a typy ze své praxe jógy i fyzioterapie. Nabídne vám také zdroje pro další inspiraci a samostudium hlubších poznatků.

Copyright © 2018 Centrum komplexní péče Roseta s.r.o. Nezamyslova 1712/13a 128 00 Praha 2 Česká Republika All rights reserved
Created by Cortex