Feldenkraisova metoda

Skupinové lekce Feldenkraisovy metody, známé také pod názvem Pohybem k sebeuvědomění (z anglického ATM- Awarness Through Movement) probíhají většinou v leže na zemi (na zádech, boku či břiše), mají pomalé tempo a jsou tvořeny jednoduchými pohyby a jejich kombinacemi. Lektor účastníky provází slovními pokyny.
Účastníci se uvědomělým vnímáním sebe sama v souvislosti s působením zemské přitažlivosti učí posuzovat pohyb tak, jak to dělají malé děti – podle pocitu příjemnosti, plynulosti, jednoduchosti, lehkosti a efektivity. Objevují pro sebe nové, zdravější vzorce pohybu. Důležitý je hlavně prožitek, nikoliv výkon.
Cvičení pomáhá proti bolestem pohybového systému, zlepšuje flexibilitu, stabilitu a koordinaci pohybů. Přináší také uvolnění od napětí a zvyšuje kvalitu života.

Cvičení je vhodné takřka pro každého, je však třeba aby byl účastník schopen ležet na zemi déle v jedné poloze.

Ptáte se, zda jsou lekce vhodné i pro Vás?

Odpověď třeba najdete v krátkém dodatku od lektorky, Michaely Veverkové.

Často slýchám v ordinaci od lidí středního věku, že když ráno vstávají, tak je bolí záda, krk, kyčle, ramena nebo jim trvá dlouho, než se rozhýbají ….a považují to za normální vzhledem k věku a opotřebovanosti těla. Moje odpověď je obvykle stejná: „ Normální to není, i když podobné potíže jsou velmi časté. Zkuste věnovat Vašemu tělu více pozornosti a péče a nechte se překvapit, co se stane“.

Pohybový systém je velmi odolný. Jen si vzpomeňte, kolikrát jste si v životě řekli, to vydržím, trochu bolesti překonám, vždyť to není nic hrozného, jen co dokončím tuto práci, tak si udělám čas na sebe. Jsme zvyklí používat tělo k dosahování všeho, co si vymyslíme, ale kolik péče za to svému tělu vracíme?

Část klientů má bolesti, zvláště chronické i z toho, že nedokáží uvolnit svalové napětí, zrelaxovat svaly a celé dny a někdy i noci mají některé svaly stažené. Jedním z důvodů může být stress, spěch, plnění termínů, to vše je vždy spojené s nárůstem svalového napětí a relaxace, i ta psychická, je spojená s relaxací svalovou.

Feldenkraisova metoda Vám nabízí způsob jak najít cestu k vlastnímu tělu, tak abyste pohybovou soustavu zbytečně nepřetěžovali, lépe vnímali změny svalového napětí a tím tělu dopřáli tolik potřebnou regeneraci. Cílem skupinových cvičení není výkon ale návrat k snadným a přirozením pohybům.

Lekce jsou určeny pro všechny věkové kategorie od teenagerů po seniory. Mohou přijít sportovci, umělci i Ti, kteří se chtějí odreagovat z každodenního shonu a vydat se na cestu znovu poznávání vlastního těla. Lekce jsou vhodné i pro osoby s chronickými obtížemi, jedinou podmínkou je, že musí být schopni ležet déle v jedné poloze na zemi.

Copyright © 2018 Centrum komplexní péče Roseta s.r.o. Nezamyslova 1712/13a 128 00 Praha 2 Česká Republika All rights reserved
Created by Cortex