Načítám Akce

Jógou ke zdraví hrudní páteře

Trápí vás bolesti hrudní páteře, bolesti mezi lopatkami nebo bolesti za krkem (šíje)? Slyšeli jste, že nedýcháte dobře, máte ztuhlý hrudník nebo máte kulatá záda nebo jiné „vadné držení těla“ spojené s hrudní páteří a rádi byste se o tom dozvěděli více? Nebo jste často a chronicky unavení a chcete se dozvědět, jak vám dech a jóga může dopomoci k energii a vitalitě?
Chcete se dozvědět více o tom, jak náš hrudník a naše hrudní páteř funguje, co na ně má vliv a zjistit, jak můžete pomocí jógy přispět k jejich zdraví? Nebo dlouhodobě na lekce jógy chodíte a nevíte přesně, co si máte představit pod pojmy „brániční,“ „hrudní“, „podklíčkový“ nebo „plný jógový dech,“ když vám lektor říká, abyste ho aktivovali? A jak bychom tedy měli dýchat a který dech je tedy ten správný?
V semináři nahlédneme do základů anatomie hrudníku a hrudní páteře,  do jejich funkce a základních patologických funkčních syndromů této oblasti. Ozřejmíme si problematiku dýchání, jednotlivých typů dechů a k čemu slouží. Zjistíte, jak na tom se svým dechem a hybností hrudníku jste a jaký to může mít vliv na obtíže v této oblasti a dokonce na celkový pocit životní energie a vitality. Podíváme se na dýchání a hrudník v kontextu jógy, anatomie a poznatky z fungování těla nám ale dopomůže pochopit tuto problematiku v širších souvislostech a osvětlit tak její význam v praxi.

Cílem semináře je získat přehled o jógových pozicích, které mohou dopomoci hrudník a hrudní páteř uvolnit, rozhýbat a podpořit tak, abychom dopomohli celkovému zdraví a pohodě nejen této části těla. S pomocí jógových pozic a jógových technik zasadíme hrudník a hrudní páteř, do širšího kontextu celého těla a každodenního života.

Seminář je teoreticko-praktický, určený pro kohokoliv, koho zajímá problematika funkce a dysfunkce hrudní páteře a dýchání, ať už z osobních nebo zdravotních důvodů nebo čistě ze zájmu.

Seminář vás svým rozsahem zejména pozve do široké problematiky hrudní páteře a žeber, horního trupu a dýchání. Lektorka se s vámi podělí o ty nejzajímavější postřehy a typy ze své praxe jógy i fyzioterapie. Nabídne vám také zdroje pro další inspiraci a samostudium hlubších poznatků.

Je seminář vhodný jako součást fyzioterapie?

Ano, seminář je vhodnou součástí fyzioterapie, kterou pro obtíže spojené s hrudní páteří, hrudníkem, dechem a žebry absolvujete, absolvovali jste nebo teprve budete absolvovat.

Pro koho je seminář určen?

Určený je i zájemcům o jógu, kteří s ní začínají nebo i delší dobu cvičí, ale problematika dýchání, která je důležitou součástí jógy, je pro ně nejasná. Tápou, když lektor říká, aby dýchali do bránice nebo pod „klíčky,“ a tyto nejasnosti brzdí jejich posunu v praxi jógy dále.

I když je seminář svou odborností určený hlavně laikům, není uzavřený pro odborníky například z řad učitelů jógy, kteří chtějí o problematice získat širší představu. Díky zkušenosti ze semináře pak mohou lépe své žáky k práci s bránicí, hrudníkem a dechem ve svých lekcích instruovat.

Harmonogram:

9:00 | Začátek semináře

9:00 –9:15 | Úvod do semináře a problematiky

9:15–10:30 | Teorie a praxe – Základy anatomie hrudní páteře, klíčových svalů a dalších struktur měkkých tkání ovlivňujících funkci a zdraví zad, hrudníku a dechu; Základní funkční patologické syndromy oblasti hrudní páteře; Mobilní a stabilní páteř, žebra, vnitřní prostory horního trupu, Problematika dýchání a dechu v józe a běžném životě – praktické tipy

10:30–10:45 | Pauza

10:45–11:45 | Jógou ke zdraví hrudní páteře – Jóga jako nástroj pro terapii bolestí zad; pozice a cvičení pro uvolnění měkkých tkání oblasti hrudníku; přípravná cvičení pro mobilizaci hrudní páteře a žeber; jednotlivé typy dechu, jógové pozice podporující typy dechu; pránájáma (řízení energie pomocí dechu, vitalita), aplikace do běžného života jako ochrana před bolestí a obtížemi v oblasti hrudní páteře, hrudníku a chronickou únavou

11:45–12:00 | Pauza

12:00–13:15 | Vedená lekce jógy zaměřená na procvičení praktických poznatků ze semináře

13:15–13.30 | Závěr, otázky a odpovědi

Copyright © 2018 Centrum komplexní péče Roseta s.r.o. Nezamyslova 1712/13a 128 00 Praha 2 Česká Republika All rights reserved
Created by Cortex