Načítám Akce

TH-L přechod a bránice (online kurz)

Přechodové úseky páteře jsou obecně nejohroženějšími úseky osového orgánu – LS-přechod je nejběžnějším místem výhřezů meziobratlového disku, Th-L přechod často nestabilní částí páteře, stejně jako C-Th přechod s následky na funkci HKK a afekce AO-kloubu s mnohočetnou symptomatikou danou mohutnou propriocepční vnímavostí této oblasti, stejně jako logistikou; průběhem arteria vertebralis a výstupy nervů.
Proč jsou tyto úseky problematické? Biomechanicky se zde setkávají mobilnější a nestabilnější úseky páteře (Cp a Lp) s třemi pevnými kruhy (hlavou, hrudníkem a pánví). Dále jsou tyto “prahy” také místy významných křižovatek myofascie, nervových pletení a viscerálních vlivů. Naším cílovým úsekem je Th-L přechod, kde se setkává relativně dobře fixovaný hrudní koš a jeho porce páteře s nestabilnější Lp, dochází zde také k prudké změně úhlu postavení facetových kloubů na páteři. Ale tato oblast podléhá mnoha dalším vlivům – viscerálních (ledviny, nadledvinky, sexuální orgány, přechod jícen/žaludek, žaludek/duodenum), neurálních (solar plexus) i myofasciálních (propojení psoas komplexu s crurální částí bránice, křížení šikmých břišních řetězců). V našem kurzu se pokusíme dešifrovat vliv všech zmiňovaných aspektů na Th-L přechod: resp. jeho stabilitu i mobilitu.
Pro účast na online kurzu potřebujete pouze počítač, tablet či telefon a připojení k internetu. Potvrzení o absolvování obdržíte po kurzu přímo do svého e-mailu.

Harmonogram:

|17:00-17:05 úvod, představení programu kurzu
|17:05-17:30 3D anatomie a komparativní anatomie (páteř, bránice a její myofasciální spoje)
|17:30-17:45 diagnostika postavení Th-L přechodu vzhledem k celkové postuře (rozvíjení páteře, shift hrudi vůči pánvi, rotace)
|17:45-18:15 myofasciální propojení bránice, hluboká přední myofasciální linie a její jednotlivé větve na hrudi, spojení psoas komplex/bránice, m. quadratus lumborum
|18:15-18:30 anatomie bránice, funkční členění, inervace, fasciální spoje
|18:30-18:45 přestávka
|18:45-19:15 dg postavení bránice, terapeutické ovlivnění (nádechové/výdechové postavení, měkké techniky, využití posturálního nastavení a dechu)
|19:15-19:40 viscerální vlivy (ledviny, nadledvinky, žaludek, játra, žlučník)
|19:40-19:50 nabídka cviků pro “mostability”= mobilní stabilitu Th-L přechodu
|19-50-20:00 diskuze, závěr

Copyright © 2018 Centrum komplexní péče Roseta s.r.o. Nezamyslova 1712/13a 128 00 Praha 2 Česká Republika All rights reserved
Created by Cortex